yesim gozen banner

Merhaba, yeniden sayfama hoşgeldin. Bugünku yazımda aslında, black friday’e yaklaştığımız bu günlerde, burada bu konuda yaşadığımız bir kaç tecrübeden bahsedeceğim sana.

Öncelikle. bu kavramın nereden geldiğine bir bakalım. Black Friday, ABD’de Şükran günü‘nden (Thanksgiving) sonraki ilk güne denir. Gün 1932’den bu yana, Noel alışveris sezonunun başlangıç günü olarak kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır, çok geç saatte kapanır ve beklenmeyecek derecede indirim yaparlar.

Bu güne neden Türkçe adıyla “Kara Cuma” dendiğine gelecek olursak, tarihte ilk defa 1961 yılındanda gazetelerde bu güne “Black Friday” demişler. Bunun nedeni de, Philadelphia’da o gün, alışverişten dolayı yaşanan zorluklar ve trafikmiş.

Öncelikle Black Friday’de uygulanacak indirimleri takip etmek için şu siteye bir göz atabilirsin. Hangi mağazada, hangi ürünlerde ne kadarlık indirimler uygulanacak hepsi burada mevcut. Elbette mağazaların kendi online satış sitelerinde de bu bilgiye ulaşabilirsin ancak bu sitede bilgileri derlenmiş olarak bulacaksın.

Alışveriş çılgınlarına faydası olacak bir diğer site de bence slickdeals. Bu aslında sadece black friday’de değil her zaman işine yarayabilecek bir site. Almak istediğin birşey varsa, arada buna göz gezdirmende fayda olur, hangi üründe, nerede, ne kadar indirim varsa burada karşına çıkabilir.

İnsanlık için küçük ama alışveriş öncesi bizler için önemli ufak bir takım bilgi vereceğim sana şimdi:

Bilgi 1:

ABD’de elektronik alışverişin ilk adresi Best Buy. Eğer elektronik itiyaçlarını gidereceksen, muhtemelen ilk uğrayacağın adres burası olacaktır. Örneğin Best Buy’dan yılın herhangi bir zamanı bir alışveriş yaptın. Bir güzel kullanmaya başladın. Bir ay içinde bir de baktın ki, bu ürün indirime girmiş. Hemen kaptığın gibi Best Buy’a geri götürüyorsun ürününü ve “İnternette gördüm, bu ürün indirime girmiş. Bana price “match” yapar mısınız lutfen!” diyorsun. Yani Türkçe anlamıyla “fiyat eşitleme” talep ediyorsun. Bir güzel indirimini uyguluyorlar ve fazla miktarı sana iade ediyorlar. Bu durum yukarıda da belirttiğim gibi, yılın herhangi bir döneminde (black friday’den bağımsız) Best Buy’ın sağladığı bir hizmet. Yalnız, prıze match sadece black friday’de geçerli değil. Black friday’e 1 hafta kala bu uygulamayı gerçekleştiremiyorlar ne yazık ki.

Bilgi 2:

ABD’de yaptığın her türlü alışverişe dair, ilk 1 ay içinde olmak kaydıyla sebepsiz iade gerçekleştirebiliyorsun. Hem de hiçbir gerekçe belirmek zorunda olmaksızın. Mağazadaki müşteri hizmetleri bölümüne gidiyorsun ve iade işlemini gerçekleştiriyorlar. İlk geldiğimde oldukça şaşırmıştım bu duruma. Görevli çocuk kibarca şu soruyu sormuştu: “Eğer belirtmenizde sakınca yoksa, iade sebebinizi öğrenebilir miyim?” Muhtemelen bu bilgiyi de müşteri menuniyeti kaydı için alıyorlar. Yoksa “Aa buna iade alamıyoruz maaleseeef” demeyecekler asla sana. Örneğin, aldığım nevresim takımı yatağıma uymadığında, eve gelip paketini açtığım pikenin rengini yanlış aldığımı farkettiğimde, “aa bu tabureyi fazla almışız aslında, gereksiz oldu” diye düşündüğümüzde.. gibi gibi iade işlemi gerçekleştirdiğimiz çok oldu bizim. Eğer aışverişin üzerinden 1 ay geçtiyse de ürünle ilgili teknik bir sorun olmak kaydıyla değiştirme işlemi gerçekleştiriyorlar. Üstelik de sana tamamen yeni ürün veriyorlar bekletmeden. Eskisini tamir edip yeniden sana göndermiyorlar. Tamir ettikleri ürünü de “refurbished” (tamir edilmiş) olduğunu belirtmek kaydıyla yeniden satışa çıkarıyorlar.

Bilgi 3:

Yukarıdaki madde de belirttiğim gibi online olarak refurbished (tamir edilmiş) ürünleri çok daha ucuza satın alabilirsin. Eşim Sanver’in elektronik aletlere karşı olan aşırı hassasiyeti nedeni ile refurbished ürünleri biz tercih etmiyoruz ancak, kullanıp çok da memnun kalanları duydum.

Bilgi 4:

Yukarıdaki ilk maddede “fiyat eşitlemeden” bahsetmiştim. 2. maddede de “sorgusuz iade” yapılabildiğinden. . Eğer fiyat eşitlemeden bir sebeple faydalanamadığın bir durum söz konusu olursa, örneğin; black friday’de fiyat eşitleme uygulaması olmaması, ya da başka mağazaların böyle bir avantajı olmaması gibi durumlarda, aldığın ürünü iade edebilir, ardından aynı ürünü indirimli fiyatı ile yeniden satın alabilirsin. Bu maddeyi sakın bir “kandırma” veya “pundunu bulmak” olarak değerlendirme. Bu işlemi fiyat indiriminden faydalanmak için yaptığını belirtebilirsin ve hatta bize bir alışverişimizde bu yöntemi görevlinin kendisi tavsiye etti.

Bilgi 5: Elde edilen indirimler konusunda da fikir sahibi olabilmen için şunu eklemeliyim ki, yukarıda bahsettiğim avantajlardan faydalanarak bir alıverişimiz sonrasında ödediğimiz tutarın %25’ini biz geri aldık. Biz bu işten çok ciddi kar etmiş olduk diyebilirim.

Amerika’nın insana tam anlamıyla Kapitalizm’i yaşattığını da belirtmeden yazımı sonlandıramayacağım. “Satın al da, nasıl alırsan al” mantığı kurulmuş özel olarak burada. Ve de bu mantık, aklına gelebilecek her sektör için geçerli. Ayağını yorganına göre uzat ve gözünü bu oyunlara açık tut! diyerek sosyal mesajımı da veriyor ve yazımı sonlandırıyorum.

Sevgiyle Kal..