yesim gozen banner

Uzunca bır aradan sonra yeniden merhaba. Bir suredir kurumsal bir firmada tam zamanlı çalışıyorum. Dolayısıyla biraz zaman kısıtım oluştu ve bu nedenle bir süre kayıplara karıştım. Bır önceki ABD’de Çalışmak, Para Kazanmak Kolay mı? isimli yazımda söz verdiğim gibi, sana burada geçim sağlamana yardımcı olacak bazı iş fikirlerinden ve bu iş fikirlerinin önemli noktalarından da bahsedeceğim.

Bugün itibariyle tam 1 yıl 4 aydır ABD’de yaşıyoruz ve çalışmak konusunda doğruyu söylemem gerekirse, benim şansım biraz yaver gitti. Tabii ki her zaman söylediğim gibi, bu şans senin beklentilerinle ilgili. Ve ben büyük ölçüde, kişinin kendi şansını kendisinin yarattığına inananlardanım. Buraya geldiğinde beklentilerini biraz alçaltmanı ve hayaller konusunda fazla uçmaman gerektiğini yeniden hatırlatıp, bu konudaki ilk yazımın bu ilk bölümüne, benim favorim olan ilk iş alternatifi ile giriş yapmak istiyorum.

Uber/Lyft:

Dediğim gibi, bana kalırsa buraya gelindiğinde ilk andan itibaren yapılacak en iyi şey, sürücülük yaparak para kazanmak. Kısaca açıklamak gerekirse, Uber ve Lyft, ABD’de ortaya çıkmış ve zamanla çeşitli ülkelerde de kullanımı yaygınlaşmış bir mobil uygulamadır. Temelde sadece bir “rideshare” yani aynı yerden yine aynı yere gidecek olan kişileri buluşturan “Otomobil ortak kullanımı” nı sağlayan bu uygulama, zamanla kimilerine göre tam zamanlı bir iş haline gelmiş. Yani örneğin benim arabam var ve ben bir yere gideceğim, arabası olmayan, ya da araba kullanmak istemeyen başka birilerini de arabama alıyorum ve bunun karşılığında da arabama binen kişi bana ödeme yapıyor.

Bu tanımın ardından, başlangıçta bilmen gereken en önemli konu, Uber yapabilmen için sahip olman gereken ilk koşul en az bir senedir ABD’de ehliyet sahibi olman gerektiği. Lyft için bu süre 6 ay olmakla birlikte, 6 aydan daha az sürede ehliyeti olmasına rağmen kabul edilen birisini tanıyorum. Bu durum da bazı eyaletlerde firmanın nedenini bilemediğim bir şekilde farklı uygulamalara gitmesinden kaynaklanıyor.

Bu noktada sadete gel dediğini duyar gibiyim. Sana sağlayacak kazancı soracak olursan , bu harcadığın mesaiye, bulunduğun bölgeye ve aldığın bahşişe göre değişiklik gösterecektir. Uber ve Lyft’in şehirler arası verdiği ücretler değişiklik gösteriyor. Bu şartlar göz önüne alındığında, günde 8 saat çalışarak en kötü ihtimalle günlük 150 $ kazanç sağlaman mümkün. Bu da saatlik yaklaşık 20 $ eder. Ancak benzin masrafını da hesaba katmalısın. Sen şu an ” oho ben günde bilmem kaç saat çalışırım, çift mesai yaparım, sadece bu işi yaparım” gibi hesaplara girmeden önce belirteyim her iki firma da günde sadece 8 saat çalışmana izin veriyor.

Her ikisi için de gerekli süre şartlarını sağlıyorsan, ikisine de kayıt gerçekleştirip, her ikisi için de çalışabilirsin. Nasıl mı? Bunun için 2 telefon gerekecek. Her ikisinin de uygulamalarını telefonarına indireceksin. Gerekli talimatlari izleyerek başvurunu yapacaksın. Yaklaşık 3-5 günlük bekleme süresinin ardından onaylanırsan artık Uber ve Lyft yapabilirsin. Her iki uygulamayı da açacaksın. Hangisinden yolcu alırsan, diğerini kapatacaksın. Yolcuyu indirdiğinde kapattığın uygulamayı yeniden açıp yolcu beklemeye yeniden koyulacaksın.

Son olarak, bu konuda genelde bilinmeyen bir detay var ki o da şu; “Ben arabamı bu işte yıpratmak, arabamın yıpranmasından oluşabilecek masraflarla zaman ve para kaybetmek istemiyorum” dersen her iki firmadan da bir araba kiralayabilirsin. Ancak bu sana, kazancına bağlı olarak yaklaşık, haftada bir gün sadece über için çalışmana mal olacaktır. Bu durumu değerlendirip değerlendirmeyeceğine, çalışmaya başladıktan bir süre sonra karar vermen uygun olacaktır bana kalırsa.

Umarım bu yazım sana fayda sağlamıştır. Burada olduğun ve yazılarıma gösterdiğin ilgi için sana teşekkür ederim. ABD,de para kazanmak için yapılabilecek iş imkanlarından ve kendi tecrübelerimden bahsetmeye ben devam edeceğim. Görüşmek üzere.

Sevgiyle kal…